ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

Porady

Oczyszczanie powierzchni zębów – techniki i materiały stosowane w stomatologii

Oczyszczanie powierzchni zębów – techniki i materiały stosowane w stomatologii

Każdy powinien myć zęby minimum dwa razy dziennie, a do tego nitkować je i stosować płyn stomatologiczny do płukania. Te proste zabiegi pozwalają na utrzymanie jamy ustnej w dobrym stanie i sprawiają, że próchnica nie rozwija się lub robi to znacznie wolniej. Poza tym warto co pół roku udać się na wizytę do stomatologa na zabieg higienizacji, czyli profesjonalne oczyszczanie powierzchni zębów.

Na czym polega higienizacja zębów?

Higienizacja to oczyszczanie powierzchni zębów z osadów oraz kamienia, a także przebarwień. Wykonuje ją dentysta lub higienistka stomatologiczna. W skład całego zabiegu, który trwa około godziny, wchodzą:

  • skaling,

  • piaskowanie,

  • polerowanie,

  • fluoryzacja.

Skaling to zabieg, podczas którego usuwa się kamień nazębny. Używa się do tego specjalnego skalera, który wykorzystuje ultradźwięki. Nie jest to bolesne, ale dla niektórych pacjentów może być nieprzyjemne. Dlatego przed skalingiem można skorzystać ze znieczulenia miejscowego.

Uzupełnieniem dla skalingu jest piaskowanie. Wykorzystywane podczas niego piaski profilaktyczne nie zawierają cukru ani innych szkodliwych substancji, które osłabiałyby szkliwo zębów. Procedura ta polega na tym, że piasek do piaskowania nakładany jest na zęby pod wysokim ciśnieniem. Specjalne piaskarki stomatologiczne pomagają usunąć z zębów powierzchniowe przebarwienia i pozostałości po kamieniu nazębnym.

Po dokładnym oczyszczeniu zębów należy je wypolerować. Używa się do tego specjalnej pasty i elektrycznej szczoteczki dentystycznej z gumową końcówką. Zabieg ten sprawia, że zęby są rozjaśnione i bardziej odporne na osadzanie się zanieczyszczeń.

W niektórych gabinetach stomatologicznych dodatkowym etapem higienizacji jest fluoryzacja zębów. Polega ona na tym, że zęby pokrywane są specjalnym lakierem zawierającym fluor, który przeciwdziała powstawaniu próchnicy.

Kiedy oczyszczanie zębów jest wskazane?

Z profesjonalnego oczyszczania zębów bezwzględnie powinny skorzystać osoby, które zamierzają nosić aparat ortodontyczny lub skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Jest ono szczególnie polecane tym pacjentom, którzy mają skłonność do próchnicy lub samodzielna walka z kamieniem nazębnym nie przynosi u nich rezultatów.

Czego nie wolno robić po higienizacji?

Po oczyszczaniu zębów u stomatologa nie wolno jeść i pić przez minimum 2 godziny. Na kilka dni warto ograniczyć spożywanie pokarmów i napojów powodujących nadwrażliwość zębów, np. kwaśnych owoców, lodów. Jeśli w czasie higienizacji lekarz lub asystentka stomatologiczna zaleca korzystanie z określonych past i szczoteczek, warto się w nie zaopatrzyć. To na pewno ułatwi odpowiednią higienę zębów w domu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij