ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

DietaZdrowie

Czym charakteryzuje się dieta śródziemnomorska?

Czym charakteryzuje się dieta śródziemnomorska?

Naukowcy już od długiego czas zwracają uwagę na to, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich odżywiają się wyjątkowo zdrowo. To, co jedzą, ma wpływ na to, jak długo żyją, obniża też ryzyko pojawienia się chorób serca. Dieta śródziemnomorska jest często opisywana jako jeden z najzdrowszych pomysłów na żywienie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy nie wprowadzić poszczególnych jej elementów do codziennego jadłospisu.

Dieta śródziemnomorska – zasady

Gdybyśmy chcieli wskazać te zasady diety śródziemnomorskiej, które wydają się mieć fundamentalne znaczenie, w pierwszej kolejności zwrócilibyśmy z pewnością uwagę na to, że w każdym serwowanym posiłku obecne są owoce i warzywa, zwykle pochodzące z lokalnych upraw. Naturalne są zresztą nie tylko składniki kolejnych potraw, ale również zioła, którymi się je doprawia. Dieta śródziemnomorska kładzie duży nacisk na ograniczanie soli, w codziennym menu ryby konkurują przy tym z mięsem znacznie wyraźniej niż ma to miejsce w przypadku innych sposobów odżywiania się. Mówiąc o diecie śródziemnomorskiej wypada podkreślić także, że trudno w niej o olej. Jego miejsce zajmuje oliwa z oliwek. Ta nie tylko wydobywa pyszny smak kolejnych posiłków, ale również przyczynia się do tego, że zyskują one prozdrowotne właściwości.

Co jeść stosując dietę śródziemnomorską

Popularność diety śródziemnomorskiej ma co najmniej kilka źródeł i z pewnością wpływa na nią również to, że liczba produktów, po które można sięgać chcąc przestrzegać jej zasad, nie jest wcale krótka. To idealna propozycja dla tych osób, które nie potrafią rezygnować z owoców i warzyw, nie widzą żadnych przeciwwskazań do tego, aby zastąpić olej oliwą z oliwek, a do tego lubią ryby. Dieta ta kładzie też nacisk na regularną aktywność fizyczną, picie dużej ilości wody oraz napary ziołowe. To dieta idealna dla miłośników przypraw i ziół, jej zwolennicy nie stronią też od orzechów, choć tu warto mieć na uwadze ich dość wysoką kaloryczność.

Jakie korzyści niesie ze sobą dieta śródziemnomorska?

Choć dieta śródziemnomorska jest wybierana przede wszystkim przez osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, często zwraca się uwagę na to, że nie jest to wcale jedyna korzyść z jej stosowania. Znacznie ważniejsze jest to, że dieta wpływa korzystnie na organizm wspomagając trawienie, przeciwdziałając miażdżycy, a jednocześnie przeciwstawiając się ryzyku pojawienia się wrzodów żołądka. Obecność oliwy z oliwek w diecie przyczynia się również do tego, że regulowany jest poziom cukru we krwi.

Udostępnij