ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

DietaZdrowie

Dieta cukrzycowa – ogólne zalecenia

Dieta cukrzycowa – ogólne zalecenia

Cukrzyca jest jedną z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, których częste występowanie wynika między innymi z nieprawidłowego odżywiania, nadmiaru stresu i braku ruchu. Zdiagnozowaną cukrzycę można obecnie kontrolować za pomocą częstych badań poziomu cukru we krwi i zastrzyków z insuliny, jednak koniecznością są również zmiany w trybie życia. Jak wygląda dieta cukrzycowa? O jakich podstawowych zasadach powinniśmy pamiętać?

Ograniczenie cukrów prostych i przetworzonej żywności

Głównym celem zmian w diecie dla osób chorych na cukrzycę jest ułatwienie regulowania poziomu cukru we krwi. Ogólnie rzecz biorąc, cukry są źródłem energii i jako takie nie mogą zostać całkowicie wyeliminowane z diety, jednak należy tutaj wprowadzić rozgraniczenie na cukry proste, takie jak używana do słodzenia sacharoza, i cukry złożone, występujące naturalnie w różnych produktach spożywczych, takie jak fruktoza, laktoza czy skrobia. Cukry złożone ulegają wolniejszemu strawieniu i przyswojeniu do krwioobiegu, zapobiegając gwałtownym skokom poziomu cukru. Dlatego należy zrezygnować z wszelkich potraw dosładzanych cukrem, słodzonych napojów, słodyczy oraz gotowych produktów i półproduktów, które bardzo często są doprawiane cukrem.

Przewaga diety wegetariańskiej

Dieta cukrzycowa ma na celu również zapobieganie powikłaniom i powstawaniu chorób współtowarzyszących, takich jak otyłość, stopa cukrzycowa czy choroby układu krwionośnego. Ponieważ problemy z metabolizmem cukrów wpływają na problemy z metabolizowaniem białka, również jego ilość w diecie powinna być ograniczona. Ogólnie lepiej przyswajalne i łatwiejsze do strawienia białko znajduje się w warzywach, owocach i nabiale. Białko z mięsa zawiera co prawda wszystkie aminokwasy, których potrzebujemy, jednak inne składniki mięsa nie są już korzystne dla ludzkiego organizmu, a codzienne spożywanie mięsa dostarcza ilości białka zbyt duże do przyswojenia.

Zwróć się do specjalisty!

Warto wiedzieć, że pełen zestaw aminokwasów dostarczają nam również odpowiednie połączenia produktów roślinnych – na przykład ryż i soczewica. Zbilansowana dieta wegetariańska, złożona z pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, kasz, warzyw, owoców i nabiału jest najbardziej korzystna dla cukrzyków. Jednak przy każdej chorobie, która wymaga zmiany nawyków żywieniowych, warto zwrócić się do dobrego lekarza dietetyka, który poradzi nam, jaka dieta jest najlepsza, biorąc pod uwagę nie tylko chorobę, ale również tryb życia i indywidualne potrzeby każdego z nas.

Udostępnij