Nasze organizmy bezustannie pracują, przetwarzają substancje odżywcze na energię i tworzą coraz to nowe komórki skóry, mięśni, włosów… Żeby te wszystkie procesy mogło przebiegać prawidłowo i efektywnie, konieczne jest, aby ciało otrzymywało odpowiednie ilości i rodzaj składników odżywczych. Niestety, dieta większości osób ma niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Czym charakteryzuje się zdrowe odżywianie i jak wprowadzić je do naszej codziennej rutyny?
Najnowsze zalecenia naukowców
Eksperci z WHO opracowali niedawno najnowszą wersję piramidy żywienia. Skąd zmiany? Wydawałoby się, że o żywieniu powinniśmy już wiedzieć wszystko, jednak okazuje się, że wiele powszechnie znanych i powtarzanych zaleceń nie znajduje potwierdzenia w wynikach współcześnie prowadzonych badań. Styl życia i sposób odżywiania w krajach rozwiniętych zmieniał się bardzo dynamicznie na przestrzeni nawet ostatnich kilkudziesięciu lat, i naukowcy dopiero teraz mogą poznać długofalowe efekty tych przemian. Żywność wysokoprzetworzona, półprodukty, znacznie zwiększona ilość białka i cukrów w diecie nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia, a związane są przede wszystkim z wprowadzeniem i upowszechnieniem się masowej produkcji pokarmów.
Czego powinniśmy unikać
Niektóre produkty niekorzystnie wpływają na nasz organizm doraźnie – wywołując problemy z układem trawiennym czy pogorszenie zmian na skórze – inne szkodzą dopiero przy częstym, regularnym spożyciu, wpływając na powstawanie takich chorób, jak nadciśnienie, otyłość, miażdżyca, cukrzyca czy nawet nowotwory. Przykrą informacją dla dużej ilości osób będzie to, że jednym z najbardziej szkodliwych długofalowo produktów jest mięso – szczególnie to pochodzące od ssaków. Za znacznym ograniczeniem lub zaprzestaniem spożywania mięsa przemawiają nie tylko kwestie ekologiczne, ale również zdrowotne. Czerwone mięso zostało oficjalnie umieszczone na liście produktów rakotwórczych.
Odkrywajmy nowe smaki
Spożywanie dużej ilości słodyczy, gotowych przekąsek, fast foodów i mięsa to niejedyny problem z dietą przeciętnej osoby. Większość z nas w codziennych posiłkach przyjmuje zbyt małe ilości bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, mikro- i makroelementów, a także tłuszczy nienasyconych. Jak możemy to zmienić? Wypróbowujmy nowe przepisy, wychodźmy z kulinarnej strefy komfortu. Jeśli warzywa kojarzą Ci się jedynie z rozgotowaną papką, poszukaj i wypróbuj kilka przepisów z kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, które kładą nacisk na zbilansowanie składników odżywczych w codziennych posiłkach, a jednocześnie atrakcyjne podanie.