ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

Porady

Czy ekstrakcja zębów jest bolesna?

Czy ekstrakcja zębów jest bolesna?

Procedura ekstrakcji, czyli usuwania zęba jest często kojarzona jako bardzo bolesna. Jak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy, czy wyrywanie zęba boli i jakie są metody znieczuleń używanych podczas tego typu procedury. Doradzamy też, jak postępować po ekstrakcji, by uniknąć bólu oraz poprawić gojenie się rany.

Wyrywanie zęba – czy boli?

Ekstrakcja zęba w większości przypadku nie jest bolesna, ale poziom odczuwanego bólu może się różnić w zależności od osoby i złożoności zabiegu. 

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu, dlatego wtedy pacjent może odczuwać tylko lekki dyskomfort. Dolegliwości bólowe natomiast mogą pojawić się wtedy, gdy znieczulenie przestanie już działać.

Proste ekstrakcje, które są przeprowadzane w przypadku zębów widocznych w jamie ustnej, są zazwyczaj mniej bolesne niż ekstrakcje chirurgiczne, które są stosowane w przypadku zębów zatrzymanych, złamanych, a także innych zębów trudnych do usunięcia.

Poziom bólu i dyskomfortu odczuwanego po ekstrakcji również różni się w zależności od osoby, ponieważ niektóre osoby odczuwają minimalny dyskomfort, podczas gdy inne mogą odczuwać większy ból. 

Warto jednak zaznaczyć, że silny ból po ekstrakcji zęba występuje rzadko, a większość pacjentów odczuwa jedynie jako łagodny lub umiarkowany, który można złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych lub innych leków przepisanych przez dentystę.

Bezbolesna ekstrakcja zębów Kraków – wybierz dobry gabinet stomatologiczny, aby mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany profesjonalnie!

Jakie rodzaje znieczuleń używane są przy znieczulaniu zęba?

Podczas zabiegu dentysta stosuje znieczulenie obszaru znajdującego wokół zęba za pomocą znieczulenia miejscowego, co może pomóc zminimalizować ból. 

Zwykle wykorzystuje się wtedy standardowe znieczulenia miejscowe, które wykonuje się z użyciem strzykawki. Wybrane prywatne gabinety stomatologiczne są wyposażone w urządzenia pozwalające na znieczulenie miejscowe komputerowe. Jest ono wtedy mniej bolesne.

Warto też wskazać, że stomatologii można wykorzystać też znieczulenie ogólne – narkozę. Wykorzystuje się ją głównie u pacjentów z dentofobią, osób z deficytami i zaburzeniami psychicznymi, które źle reagują na leczenie stomatologiczne.

Po zabiegu pewien ból i dyskomfort są normalne, dlatego też warto wtedy stosować odpowiednie metody, aby zminimalizować doświadczane dolegliwości. 

Jak postępować po zabiegi ekstrakcji zęba?

Po ekstrakcji zęba należy postępować zgodnie z instrukcjami dentysty, aby zminimalizować ból i przyspieszyć gojenie. Ogólne wytyczne dotyczące opieki poekstrakcyjnej:

  • Unikaj jedzenia i picia przez co najmniej 30 minut po ekstrakcji. Następnie używaj głównie miękkich pokarmów i unikaj tych, które są gorące, pikantne lub kwaśne.
  • Zastosuj okład z lodu przez 15-20 minut, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Unikaj palenia lub używania słomek, ponieważ ruch ssący może usunąć skrzep krwi i opóźnić gojenie.
  • Unikaj szczotkowania lub nitkowania w pobliżu miejsca ekstrakcji przez pierwsze 24 godziny. Następnie delikatnie umyj zęby i wypłucz usta wodą, aby pomóc utrzymać ten obszar w czystości.
  • Przyjmuj przepisane leki zgodnie z zaleceniami, na przykład antybiotyki.
  • W razie pojawienia się bólu można zastosować popularne leki stosowane na ból dostępne bez recepty, na przykład ibuprofen czy ketoprofen.
  • Unikaj forsownej aktywności i wszelkich czynności, które mogą powodować wzrost ciśnienia krwi przez co najmniej 24 godziny po ekstrakcji.

Jeśli po ekstrakcji zęba odczuwasz silny ból lub inne dolegliwości, należy natychmiast skontaktować się z dentystą.

Udostępnij