ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

Zdrowie

Alkoholizm – podstawowe objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm – podstawowe objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem wielu ludzi na całym świecie. Ponadto osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy z wpływu, jaki wywiera na ich życie oraz na życie ich rodzin nadmierne spożycie alkoholu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są podstawowe objawy uzależnienia od alkoholu, by móc szybko rozpoznać tę chorobę i rozpocząć stosowne leczenie.

Niekontrolowane spożycie alkoholu

Jednym z podstawowych powodów do niepokoju, powinno być niekontrolowane spożycie alkoholu. Jest to sytuacja, w której dana osoba spożywa alkohol często i odruchowo, a gdy ktoś zapyta ją, ile wypiła alkoholu w ciągu jednego dnia, nie będzie w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi.

Dzieje się tak, ponieważ u osoby uzależnionej zwiększa się tolerancja na spożycie alkoholu, przez co może ona wypijać coraz więcej procentowych trunków i czuć się tak samo, jakby wypiła raptem jedno, czy dwa piwa. Co więcej, taka osoba sięga po alkohol automatycznie, nie uświadamiając sobie, ile tak naprawdę wypiła.

Zaniedbywanie codziennych obowiązków

Powszechnym objawem uzależnienia od alkoholu jest też zaniedbywanie codziennych obowiązków oraz poważne problemy w relacjach rodzinnych. Osoba uzależniona zaczyna bowiem tracić kontrolę nad swoim życiem, przez co często zapomina o ważnych terminach, jest nienaturalnie pobudzona i agresywna.

Uzależnienie od alkoholu wpływa również na ograniczone zainteresowanie życiem towarzyskim, dotychczas uprawianymi sportami, czy innymi aktywnościami. Osoba nadużywająca alkoholu może nie chcieć uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, a także nie interesować się swoimi dziećmi, czy współmałżonkiem przez nierzadko cierpi cała rodzina.

Fizyczne objawy uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu daje również konkretne objawy fizyczne. Do najczęstszych symptomów alkoholizmu należą drżenie mięśni, problemy ze snem, apatia, utrata apetytu, wymioty, nadciśnienie tętnicze, a nawet nadmierna potliwość ciała.

Wiele z tych objawów pojawia się po odstawieniu alkoholu i tym samym zmusza osobę uzależnioną do ponownego sięgnięcia po trunek. Wówczas niektóre objawy mogą czasowo ustąpić, lecz później wracają ze zdwojoną siłą. Jeśli zatem osoba uzależniona w porę nie zgłosi się na leczenie, spożyciu alkoholu będzie systematycznie wzrastać, aż doprowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu.

Alkoholizm to zatem wyjątkowo podstępna i niebezpieczna choroba, której nie wolno bagatelizować. Jeśli zauważymy u siebie lub u kogoś z naszych bliskich powyższe objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, by podjąć skuteczne leczenie.

Udostępnij