ochronamedyczna.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, modzie i urodzie

Porady

Jak radzić sobie ze stanem obniżonego nastroju i utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji?

Jak radzić sobie ze stanem obniżonego nastroju i utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji?

Jak dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia?

Chandra, dół, gorszy czas. Każdemu z nas zdarzyła się chwilowa niedyspozycja. Problemy rodzinne czy zawodowe, szybkie tempo życia, wszystko to generuje stres, który radykalnie burzy naszą stabilną rzeczywistość. Stan obniżonego nastroju może również pojawiać się w okresach, kiedy brakuje nam światła słonecznego. W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy o wiele bardziej narażeni na destabilizację i poczucie przytłoczenia. O ile kryzys pojawia się raz na jakiś czas, to jeszcze nie powód do niepokoju. Jeśli jednak czujemy, że nasz nastrój nie ulega poprawie tak szybko jak dotychczas, niech będzie to dla nas sygnałem ostrzegawczym. Nie musimy czekać aż „samo przejdzie”, w każdej sytuacji warto przyjrzeć się swoim nawykom i wprowadzić pewne zmiany, które poprawią nasze samopoczucie lub skierować się na terapię, co ułatwia nam dzisiaj pomoc psychologiczna online

 

Co jest istotne dla zachowania zdrowia psychicznego?

Dieta, to słowo klucz. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest co i z jaką regularnością zjadamy. Rytuał posiłku jest bardzo ważnym elementem naszego dnia. Zrównoważona dieta, w której nie brak składników mineralnych, to podstawa dla zachowania prawidłowych funkcji mózgu. Ważne jest, żeby nasze jedzenie było urozmaicone i serwowane stosunkowo regularnie. Starajmy się nie podjadać i minimalizować podaż cukru w diecie, to może przyczyniać się do spadków energii przez wahający się poziom glukozy we krwi. Pamiętajmy, że jedzenie nie jest dla nas nagrodą ani karą, nie traktujmy go zatem jako przepustki do czegoś, ani też jako przymusu. Nasz talerz powinien być pełen wartościowych składników i pałaszujmy go ze smakiem, tak, aby było to dla nas przyjemną koniecznością. Jeśli nie potrafimy zapanować nad głodem lub cierpimy na chroniczny brak apetytu, może to świadczyć o zaburzeniach odżywiania. W takim przypadku pomoc psychologiczna online oferuje nam konsultacje bez wychodzenia z domu. Nasza pierwsza rozmowa z terapeutą będzie dla nas o wiele bardziej komfortowa. 

Na drodze do zdrowia musimy zadbać też o równowagę. Bez niej ani rusz. Potrzebujemy harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Nie możemy poświęcać całego dnia pracy, kiedy cierpią na tym pozostałe elementy naszego życia. W ten sposób bardzo łatwo wpaść w błędne koło. Każdy obszar codzienności wymaga uwagi, ale pamiętajmy o zachowaniu w tym balansu, aby zbyt nie forsować się narzuconymi obowiązkami. Dbanie o higienę snu, ruch na świeżym powietrzu czy dawkowanie sobie bodźców, płynących ze szklanego ekranu, ma niebagatelny wpływ na nasze poczucie zadowolenia. Dobre nawyki i codzienna rutyna, to coś, do czego powinniśmy dążyć, jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej kondycji psychicznej. W tym wszystkim pamiętajmy, aby zwracać uwagę na sygnały, jakie daje nam organizm. Kiedy okres rekonwalescencji po trudnych przejściach przedłuża się lub chandra zostaje z nami już nie kilka dni, a kilka tygodni, warto zasięgnąć porady specjalisty. Pomoc psychologiczna online może być dobrym rozwiązaniem. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Udostępnij